Ana Sayfa Bugünün Manşetleri, Genel, Haberler, Siyaset, son dakika, Yaşam, Yazarlar 2 Aralık 2019 510 Görüntüleme

BELEDİYECİLİK İNSANI MUTLU ETME SANATIDIR

Bir kentin en önemli hazinesi içinde yaşayan insanlarıdır. Çocuğu, yaşlısı, engellisi, işsizi, genci, kadını, öğrencisi vb. Belediyecilik insanı mutlu etme sanatıdır. İnsanları yönetmekten çok süreçleri yönetmek gerekir. Şehrin imarından önce yaşayanların gönüllerini imar etmek gerekir. Özellikle İstanbul’da en büyük sorun ulaşım ve trafik, kent yoksulluğu, işsizlik, deprem ve çevre sonra imar planlaması yapılmalı. Yaşam kalitesini yükselmek için hep birlikte gayret etmeliyiz. Toplumsal bir uzlaşmaya ihtiyacımız var belki bir kent anayasası olmalı. Yaşadığımız kente özen gösterip, insana saygı duymalıyız. Ortak akıl her zaman herkesi mutlu etmez. Ortak akıl demişken biraz üzerinde düşünelim.

Ortak akıl asgari düzeyde birleşmekle, uzlaşmakla ilgilidir. Fedakârlık gerektirir, bazı farklı düşüncelerden karşılıklı vazgeçmeyi gerektirir. Oysa bize hepsi gereklidir. O halde birleşik akıl demek daha doğru olur.  Akıl herkes de farklı oluşur, korkular ve önyargılar herkes de ve her toplumda farklı olduğuna göre akıllarda farklı olur. Birde sempati akıllara etki eder, örneğin sevdiğiniz birisinin düşüncelerini benimsemek veya kabullenmek daha kolaydır. Dağınık imkân ve kabiliyetlerin bir araya getiren, yepyeni bir değer oluşturmak günümüz teknolojileri ile mümkün olmaktadır. Örneğin Wikipedia, Uber, Ekşi sözlük vb. Farklı akılları birleştirip daha yetkin bir akıl üretmek, nasırlaşmış öncelikli problemlerimize çok hızlı çözümler sağlayabilir. Bu konuda eski bakanlarımızdan Sayın Tınaz Titiz beyin ciddi çalışmaları bulunmaktadır. Birleşik akıl ağı adı altındaki çalışmaları takip etmenizi öneririm.

Kenti ve devleti yönetenler vebal sahibi olduğunu asla unutmamalıdır. Herkes elinden gelenin en iyisini coşkuyla yapmalı. Pek tabi insanların da buna inanması ve yaşam kalitesini yükselmek için gönüllü olması gerekir. İşte bunu sağlamak esastır.

En büyük tehdit KİBİR.  Zulmü herkes tenkit eder ancak adaleti herkes uygulayamaz.

Umarım bu yazımla okurlarıma ilham verebilmişimdir. Dürüstçe kendi başınıza düşünün, başkalarının akıllarını merak etmeye başlarsanız lütfen araştırın, en önemlisi saygı duyun çünkü birleşik akıl yalnız başına çözemeyeceğiniz tüm sorunları çözer.

02 Aralık 2019

Gökhan Taneri VURAL

BeykozSes Gazetesi

http://www.beykozses.com/belediyecilik-insani-mutlu-etme-sanatidir.html

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | AnatoliaWeb